Potrzebujesz profesjonalnej cykliniarki? Nie szukaj dłużej, wejdź na tą stronę =>

Cykliniarka - sztuka szlifowania

cykliniarka boa cykliniarka boaDecydując się na renowację parkietu, zamiast jego wymiany bądź zastąpienia, stajemy przed wyzwaniem jakim jest cyklinowanie.
Oczywiście, jeśli robimy to sami.

Warto w takim wypadku zwrócić uwagę na parę rzeczy, dzięki którym to my pokonamy parkiet, a nie on nas. Przede wszystkim, odpowiedni dobór taśmy szlifującej, czyli papieru.

Chcemy zacząć od grubego ziarna, by potem przejść na mniejszą gradacje.
Inaczej będziemy się męczyć z parkietem przez całe dnie. W tym całym pyłowym bałaganie, bo wierzcie mi, będzie dużo pyłu, należy pamiętać aby trzymać cykliniarkę równo przyłożoną do powierzchni i systematycznie szlifować cały obszar.
W innym razem będziemy mieć wyżłobienia, z którym ciężko cokolwiek zrobić. Pamiętajcie o tym a parkiet będzie jak nowy w oka mgnieniu!

Ostatnie szlify cykliniarką

Gdy już zedrzemy całą wierzchnią warstwę naszego "zmęczonego" parkietu, nadchodzi pora by zadbać o to by powrócił do dawnej świetności.

Nie odkładamy więc jeszcze narzędzi, ale bierzemy się za wykończeniówkę. Szlifowanie kończymy drobnym papierem - to nam zapewni gładką powierzchnię, a do tego przecież dążymy.

Podczas całego procederu za pewne odkryliśmy parę szpar pomiędzy deskami, należy je wypełnić specjalną mieszanką na bazie żywicy, gdy to będziemy mieć z głowy przychodzi czas na prawie ostatni element. Tak wykończony mechanicznie parkiet otrzymuje wreszcie zasłużoną warstwę lakieru, którą na sam już koniec polerujemy - otrzymując tym samym gładką powierzchnię, odporną na zabrudzenia i uszkodzenia.

Tak odnowionemu parkietowi nie straszne kolejne dekady użytkowania.

Encyklopedycznie o cyklinowaniu

Cyklinowanie - a cóż to? Na szczęście Wikipedia zna odpowiedź:
Cyklinowanie ? szlifowanie parkietu maszyną szlifującą ? cykliniarką. Ma na celu zdarcie wierzchniej ? zniszczonej warstwy drewna.

Po wstępnym szlifowaniu grubymi gradacjami papierów ściernych (wyprowadzeniu płaszczyzny P24-P60 i usunięciu starej powłoki) wykańcza się powierzchnię celem osiągnięcia wymaganej gładkości (P60-P100).

Po szlifowaniu cykliniarką następuje kolejny etap szlifowania ? polerowanie.

Maszyna wolnoobrotowa szlifuje powierzchnię drewna siatkami ściernymi o gradacji od 120 do 220.

Do obróbki brzegów płaszczyzny używane są szlifierki krawędziowe, nazywane również brzegowymi.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyklinowanie

.

Widok do druku:

cykliniarka boa