przychodnia weterynaryjna radom

Pupil może zachorować w mało spodziewanym momencie, odpowiednia pomoc może być wtedy kluczowa. Dlatego warto zdawać sobie sprawę gdzie jest , by móc tej pomocy udzielić.
O leczeniu zwierząt.

Zwierze to nie prezent

Kupowanie zwierząt na prezent to ryzykowny pomysł i niestety większość takich prezentów kończy w najlepszym przypadku jako zwierzęta do adopcji.
Nie powinno się kupować żywych prezentów, ponieważ to nie towar w sklepie, który można zwrócić. Osoba obdarowana często nie ma pojęcia jak się danym zwierzęciem zająć i totalnie nie okazuje zainteresowania, aby się tego dowiedzieć. W efekcie zwierzak się meczy i umiera przedwcześnie z powodu złych warunków, nieodpowiedniej diety lub z powodu innych zaniedbań.
Większość gabinetów weterynaryjnych bierze udział w akcjach promujących odpowiedzialne kupowanie zwierząt, co generalnie się chwali.

Na choroby

Szczepienia zwierząt są równie ważne jak szczepienia u ludzi.
Pozwalają zachować zwierzę w dobrym zdrowiu i pomagają wzmacniać odporność na groźne choroby.
Obowiązkowym szczepieniem (raz w roku) jest szczepienie psów przeciwko wściekliźnie. Jest to spowodowane dużą ilością psów biegających tzw. luzem po okolicy, co może powodować ryzyko pogryzienia i zarażenia wścieklizną. Jednak szczepi się również koty, króliki, fretki.

Te szczepienia nie są regulowane obowiązkowym prawnym, ale właściciele dbający o zdrowie sowich pupili powinni o niech nie zapominać.

Zwłaszcza, jeżeli zwierze wychodzi swobodnie na dwór, gdzie może być narażone na kontakt z potencjalnie chorymi zwierzętami- tyczy się to zwłaszcza kotów i fretek.

Weterynaria w Polsce historia

przychodnia weterynaryjna radom
W Polsce pierwszą książką o leczeniu zwierząt była Sprawa a lekarstwa końskie królewskiego kowala Conrada (1532).
Pierwsza Katedra Weterynarii w Polsce powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim - działała ona z przerwami do 1936 r.( w 2012 roku została reaktywowana)1.
W 1823 roku Ludwik Henryk Bojanus założył natomiast Szkołę Weterynaryjną przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego. W 1840 w Warszawie powstała Szkoła Weterynaryjna, pod naciskami zaborcy zrusyfikowana i przemianowana w 1873 na Instytut Weterynaryjny.
1881 utworzono we Lwowie Szkołę Weterynarii, 1898 przekształconą w Akademię Weterynaryjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_weterynaryjna.