Warto oszczędzać wodę? Warto!

u używającego wody - czyli pralek i zmywarek. Jednak jeśli przejmujemy się ekologią, musimy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej szkodliwych dla środowiska, są proszk

Dodane: 29-09-2016 08:42
Warto oszczędzać wodę? Warto! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Środki chemiczne

Współczesny sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to również sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeśli przejmujemy się ekologią, musimy się zastanowić nad tym, jakich środków chemicznych używamy. W gruncie rzeczy jedynymi z bardziej szkodliwych dla środowiska, są proszki do prania. Zawierają między innymi fosforany, które są odpowiedzialne za rozrost glonów, co może być przyczyną problemów w ekosystemie.


Deficyt wody w Polsce

Woda - najważniejsza rzecz na świecie. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi. Z punktu widzenia biochemicznego jest bardzo interesującym obiektem badania, bo ma wyjątkowe cechy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, jednak czy pamiętamy o tym w naszym codziennym życiu?

W naszym kraju jest deficyt wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.


Co to jest separator tłuszczu?

Separator (osadnik) ? urządzenie służące do oczyszczania ścieków przed wprowadzeniem ich do sieci kanalizacyjnej.

Separatory tłuszczu:

Zastosowanie:
Stosuje się je w restauracjach, barach, stołówkach, kuchniach, masarniach oraz w zakładach mięsnych i przetwórstwa spożywczego oraz wszędzie tam, gdzie występują ścieki technologiczne z zwiększonym stężeniem tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Działanie:
Działanie separatora tłuszczu oparte jest na zjawisku grawitacji ? różnica gęstości sprawia, że ścieki zawierające ciężkie substancje opadają na dno, natomiast lekkie substancje, tj. oleje i tłuszcze zwierzęce flotują na powierzchnię wody. Z tego względu separator składa się z dwóch części (osobnych lub zintegrowanych zbiorników): osadnika i separatora właściwego.

Dobór:
Dobór wielkości urządzenia powinien bazować na jakości i ilości doprowadzanych ścieków, biorąc pod uwagę:

- maksymalny przepływ ścieków
- temperaturę ścieków
- gęstość tłuszczów i olejów podlegających separacji
- wpływ używanych środków wspomagających zmywanie

Szczegółowy opis doboru separatorów tłuszczu przedstawia norma PN-EN 1825.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Separator_(kanalizacja)© 2019 http://starwars.legnica.pl/