Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

iem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz

Stomatologia estetyczna oraz dentyści. Czyli o zębach

Cytat z Wikipedii, hasło: Stomatologia

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Nadwrażliwość, co z nią?

Nadwrażliwość zębów to wcale nie jest tak mały problem jak mogłoby się wydawać na początku. Jeżeli nadwrażliwość zębów utrzymuje się przez dłuższy okres czasu należy koniecznie skontaktować się z stomatologiem lub dentystą. Może to oznaczać dużo poważniejsze problemy niż mogłoby się wydawać.

Nadwrażliwość zębów może wynikać przede wszystkim ze stanu zapalnego dziąseł, który nieleczony może prowadzić nawet do utraty zębów więc jeżeli masz nadwrażliwe zęby należy jak najszybciej umówić się z dentystą.


Bóle zębów w internetowej encyklopedii

Bóle zębów ? subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalne odczucie sprawiające dyskomfort w okolicach szczęki i twarzy (ból odbierany przez nerw trójdzielny), występujące w różnym natężeniu i w odpowiedzi na szereg czynników bólogennych. Bóle zębów wywoływane są przez różne bodźce bólowe ? mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczny ? które uaktywniają receptory bólowe (nocyceptory) na zakończeniach nerwowych, a te wysyłają impulsy bólowe do mózgu odbierane przez organizm jako niemiłe odczucie w miejscu będącym ośrodkiem bólu. Najczęściej pojawia się on wskutek zapalenia miazgi zęba, której unerwienie jest bardzo bogate, a pobudzanie zakończeń czuciowych miazgi to główne źródło bólu zębów.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bóle_zębów



© 2019 http://starwars.legnica.pl/