Wczasy w górach

ekspres wspinaczkowyWiększość z nas na wakacje wybiera miejscowości nadmorskie, gdzie można korzystać z uroków pięknej pogody, słońca i kąpieli.

Nie jest to jednak jedyna opcja na spędzenie urlopu, a bardzo ciekawą alternatywą są wczasy w górach.

Tam także można oddawać się ciekawym rozrywkom i zajęcie znajdą tam szczególnie osoby lubiące aktywne formy spędzania czasu.
Najlepszym pomysłem jest wybranie się na górską wyprawę i jeśli istnieje taka możliwość, wzięcie udziału we wspinaczce.
Taka rozrywka będzie stanowić wspaniałe przeżycie i niezapomnianą przygodę, jednak warto pamiętać, aby podchodzić do niej odpowiedzialnie i dobrze się zabezpieczać.

Dzięki temu unikniemy wypadków i problemów.

typy wspinaczki

ekspres wspinaczkowy
Najbardziej podstawowym jest podział na: wspinaczkę klasyczną (możliwe są różne style) ? do przemieszczania używa się wyłącznie rąk i nóg.
Sprzęt wykorzystywany jest tylko w sposób bierny ? do asekuracji; wspinaczkę techniką sztucznych ułatwień (zwana też hakówką lub wspinaczką hakową) ? wspinanie z czynnym wykorzystaniem sprzętu do przemieszczania się.
Dopuszcza się zawisanie na linie i założonych punktach asekuracyjnych, wykorzystanie ich jako stopnie i chwyty, zawieszanie na nich specjalnych ławeczek, czyli małych drabinek z kilkoma szczebelkami, po których wspinacz wchodzi wyżej i osadza kolejne punkty asekuracyjne. Rodzaje wspinania w zależności od terenu działania: wspinanie na sztucznych obiektach, buildering (urban-climbing) ? wspinanie się na budynki, mosty itp. bouldering ? wspinaczka bez asekuracji na niewysokich skałkach (slangowo buldering, baldering), wspinaczka skałkowa, wspinaczka piaskowcowa wspinaczka skalna, wspinaczka górska, taternictwo (letnie i zimowe), alpinizm ? w górach lodowcowych, wspinaczka lodowa, wspinaczka mikstowa ? styl wspinaczkowy wymagający wykorzystania technik zarówno skalnych jak i lodowych; wykorzystywany na przykład w Alpach drytooling (drajtuling), wspinaczka wielkościanowa (bigwall), wspinaczka wysokościowa (himalaizm). alpinizm podziemny ? Jednym z miejsc, gdzie można uprawiać wspinaczkę są jaskinie. Eksplorując te obiekty turystycznie można określić taką działalność alpinizmem podziemnym, turystyką jaskiniową.
Działalność tego typu w celu naukowym np.
poznawania jaskiń należy określać jako speleologia. Działalność tę od wspinaczki powierzchniowej wyróżnia też znacznie intensywniejsze wykorzystanie sprzętu wspinaczkowego, głównie do zjazdów i wychodzenia po linie.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka

Dobre miejsce wakacyjne

Wiele osób woli spędzać czas aktywnie i prowadzić ciekawe, pełne wrażeń życie.

Ich pasą jest uprawianie sportów oraz udział w ciekawych wydarzeniach lub rozrywkach związanych z takim sposobem życia i najlepszą rozrywką będzie dla nich pełen emocji dzień.

Z takich upodobań nie warto rezygnować podczas urlopu, a jedyne co warto zrobić, to znaleźć dobre miejsce na wakacje.

Szczególnie polecane będą miejscowości górskie, ponieważ w nich można oddawać się ciekawym formom aktywnego spędzania czasu, takim jak wycieczki rowerowe lub wspinaczka górska.

W górach można rozkoszować się piękną przyrodą i krajobrazami, jakich nie zobaczymy nigdzie indziej, więc będzie to z pewnością świetna propozycja dla wielu osób. .

Widok do druku:

ekspres wspinaczkowy