audyt bezpieczeństwa

O tym jak ważny jest audyt

Nowe technologie kontra prywatność

audyt bezpieczeństwa Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że wojna zmienia swoje oblicze i przenosi się z pola bitwy na cyberprzestrzeń.
Głośna sprawa z Edwardem Snowdenem pokazuje jaka jest nasza epoka - używamy urządzeń elektronicznych coraz nowszych generacji i nawet nie zdajemy sobie...sprawy, jak bardzo jesteśmy za ich pośrednictwem kontrolowani.
Wszystko można wytłumaczyć walką z terroryzmem, jednak jest przecież ewidentny zamach na naszą prywatność i de facto wolność.
Można po prostu pogodzić się z tym faktem - przecież chcemy korzystać ze smartfonów, wyszukiwarek internetowych, czy portali społecznościowych.
Warto jednak robić wszystko bardziej świadomie i chociaż zakleić kamerkę w swoim laptopie kawałkiem taśmy.

Informatyka śledcza - definicja

Informatyka śledcza (ang.
Computer Forensics) - gałąź nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć, a także odtworzenie stanu poprzedniego w celu ustalenia motywów działania sprawcy lub ofiary. Jej zadaniami są: zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja, w formie specjalistycznego raportu, danych cyfrowych znajdujących się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, dyskietki, płyty CD, pamięci przenośne, serwery, telefony komórkowe itp.) oraz, zyskujących na popularności wraz z postępem informatyzacji, internetowych nośnikach danych (portale społecznościowe, Dyski w chmurze czy wyszukiwarkach internetowych) .

Efektem działań specjalistów informatyki śledczej są dane elektroniczne przygotowane w sposób spełniający kryteria dowodowe zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulacjami prawnymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka_%C5%9Bledcza

O hakerach

Mit hackera był bardzo żywy w latach 90.
Hacking był czymś na granicy ogromnej wiedzy i sztuczki magicznej, temat bardzo szybko podchwycili filmowcy.
Dzisiaj nie jest to zjawisko tak fascynujące, jednak wciąż budzi emocje.

Jedną z najbardziej znanych grup hakerskich jest Anonymous.

Potrafią chociażby włamać się na rządowe serwery i uzyskać dostęp do tajnych informacji. Ta grupa po części obrosła pewnym mitem sprawiedliwych bohaterów, niczym Robin Hood okradający bogatych, by rozdać pieniądze ubogim.

Warto jednak zachować duży dystans w ocenie takiego zjawiska, ponieważ pamiętajmy - to jest przestępstwo, nawet jeśli popełnione w dobrych intencjach.

.

Dodane: 19-04-2015 07:43

Tagi: Uncategorized informatyka

Widok do druku:

audyt bezpieczeństwa