Chiny to dobry rynek dla biznesu- nikt nie ma co do tego wątpliwości. Firmy trudniące się usługami związanymi z importem, dla przykładu , prześcigają się w jak najlepszych ofertach.

Guanxi- sieć kontaktów

transport maszyn z chinSieć kontaktów biznesowych i tak zwanych 'znajomości' to w Chinach codzienność....Robiąc tam interesy należy o tym pamiętać.
Bez kontaktów i przychylności naszego chińskiego partnera biznesowego możemy tylko stracić.
Guanxi, tak właśnie nazywa się sieć kontaktów osobistych w biznesie, to tak na prawdę podstawa do załatwienia czegokolwiek w Chinach.
Każda ważna osoba w Chinach, biznesmeni, politycy, urzędnicy, mają swoje kontakty i próbując coś załatwić poruszają cała swoją siecią.

Kluczem do sukcesu w kontakcie z Chinami jest dostanie się do tego gunaxi, może to zaowocować dobrą i uczciwą współpracą z perspektywą na ubicie innych korzystnych interesów.

Gospodarka Chin

transport maszyn z chin
Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającą się na świecie.
W II kwartale 2010 roku nominalny PKB Chin szacowano na 1,337 bln $, co daje drugie miejsce na świecie za USA, a przed Japonią (II kw.
2010 ? 1,288 bln $).
Z najnowszych prognoz wynika, że do roku 2030 Chiny staną się światową potęgą gospodarczą nr 1. Uwzględniając PKB realny chińska gospodarka już od 2001 roku znajduje się na drugim miejscu, a od 2010 roku Chiny są największym konsumentem ropy naftowej.Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chińska_Republika_Ludowa#Gospodarka

Różnice kulturowe - Chiny

W Chinach nie usłyszymy od pracownika, szefa czy też kontrahenta słów 'jest problem' , albo 'nie da rady'.
Chińczycy pod tym względem bardzo różnią się od europejczyków.
U nas zadawanie pytać podczas szkoleń, albo już podczas pracy jest uznawane za normalne, a wręcz jest postrzegane jako pozytyw. W Chinach natomiast jest odwrotnie i jak usłyszymy 'nie ma problemu' to niestety często znaczy to dokładnie coś odwrotnego.
Rozwiewanie wątpliwości poprzez zadawanie pyta nie jest tam mile widziane. Czasami ciężko jest dojść do porozumienia, ponieważ szef produkcji nie powie nam, że ten termin jest nie do przyjęcia, albo że to nie możliwe, aby wyprodukować tak dużo w tak krótkim czasie..
Dodane: 28-06-2015 14:48

Tagi: Uncategorized transport chiny usługi import

Widok do druku:

transport maszyn z chin