Szukasz ?

Czy warto wyrobić certyfikat SEP?

uprawnienia energetyczne warszawa uprawnienia energetyczne warszawaCzy warto wyrobić sobie tzw.

certyfikat SEP? Cóż - to się może opłacać.

W Polsce elektrycy nie są zbyt hojnie opłacani, jednak za granicą to już inna sprawa.

Jeśli myślisz o emigracji zarobkowej i nie chcesz wylądować...na przysłowiowym zmywaku.

Jednocześnie gdy masz jakieś pojęcie o prądzie, to warto zainwestować w szkolenie SEP.
Już nawet podstawowy certyfikat daje spore możliwości.

Wykształceni elektrycy są w stanie całkiem nieźle zarobić przy remontach domowych sieci elektrycznych lub przy ich montażu.

Takie podstawowe szkolenie nie trwa zbyt długo i nie jest zbyt kosztowne.

Dobry elektryk ma uprawnienia

Elektrycy to nie sa tacy fachowcy jak wszyscy inni.
Jeśli potrzebujemy kogoś do położenia gładzi, czy też gresu, to nie szukamy kogoś z uprawnieniami i certyfikatami. Ale z elektrycznością nie ma żartów! Ze względów bezpieczeństwa nie bierze pierwszego lepszego Zenka spod monopolowego, który wszystko potrafi - i kran naprawi, i płytki połozy i gładzie spierdoli. Cóż - domowa instalacja elektryczna to naprawdę nie jest zadanie dla pseudofachowców! Ale sprawa jest wbrew pozorom dość prosta. Poproś elektryka o pokazanie certyfikatu SEP. Jeśli zwiesi nos na kwintę, poburczy że po co komu papier, że on z prądem to sobie od dzieciństwa radzi, to przeproś grzecznie za fatygę i szukaj dalej. Te uprawnienia naprawdę o czymś świadczą - nie tylko będzie dobrze zrobione, ale przede wszystkim - bezpiecznie!

Czeka cię remont instalacji elektrycznej?

Każdy wcześniej czy później musi zrobić poważniejszy remont w swoim domu.
Często oznacza to konieczność wymiany lub naprawy instalacji elektrycznej.

Stare instalacje mogą stanowić poważne zagrożenie (zwłaszcza te gdzie kable mają aluminiowe osłony!) dlatego warto w nie zainwestować.

Naprawdę padające bezpieczniki nie są tak problematyczne, jak "kopiące" prądem ściany - a i to się często zdarza.
Remont instalacji lepiej zlecić profesjonalnemu elektrykowi, jednak zanim zatrudnimy tzw.
fachowca koniecznie sprawdźmy czy ma odpowiednie uprawnienia.

A co powinien posiadać? Tzw.

uprawnienia SEP najmniejszego stopnia (G1).

To naprawdę bardzo ważne, ponieważ bez tego certyfikatu nie można przeprowadzić remontu domowej instalacji takj, by było to zgodne z obowiązującym prawem budowlanym.

Co się kryje za skrótem SEP?

Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) ? polska organizacja pozarządowa integrująca środowisko elektryków polskiego pochodzenia z całego świata.
Dzięki otwartej formule członkostwa zrzesza ona zarówno inżynierów, jak i techników, oraz młodych adeptów (uczniów techników i szkół zawodowych) szeroko rozumianej elektryki. SEP zajmuje się głównie działalnością popularyzatorską oraz edukacyjną (szkolenia uprawniające do obsługi urządzeń elektrycznych, w tym uprawnienia do 1 kV).
Zajmuje się także oceną zgodności wyrobów elektrycznych niskiego napięcia (od 1933 r.), poprzez Biuro Badawcze ds.
Jakości, agendę SEP posiadającą akredytacje krajowe oraz uznania najbardziej prestiżowych organizacji międzynarodowych i europejskich.
Prowadzi też szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową występując pod angielską nazwą Association of Polish Electrical Engineers. Należy do krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce oraz do europejskiej organizacji EUREL Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie_Elektryk%C3%B3w_Polskich.