Bez wystroju okien nie ma wystroju wnętrza

ru, jak dopasować roletę do okna i wnętrza? To nie są pytania, na które można uzyskać jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że jest parę rodzajów...rolet. Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Z pewnością pierwsz

Dodane: 10-04-2015 09:23
Bez wystroju okien nie ma wystroju wnętrza Dekoracja okien to naprawdę ważny element wystroju. Żaluzje, rolety, czy zasłony? Co wybrać?

Wybór rolet

Jak wybrać roletę? Na co zwracać uwagę, zanim dokonamy konsumenckiego wyboru, jak dopasować roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można uzyskać jedną prawidłową odpowiedź, zwłaszcza że jest parę rodzajów...rolet.

Rolety można podzielić na te standardowe i na wymiar. Z pewnością pierwszy rodzaj będzie kosztował mniej, ale jeśli nasze okno nie mieści się w normach danego producenta, to trudno - musimy wybrać rolety na wymiar. Na wymiar trzeba też kupić rolety na okna dachowe.


Rolety nieprzepuszczalne

Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach zakładamy drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo ładne, często jednak są źle dobierane, ale o tym w innym artykule. Drewniane żaluzje dają prawie 100% nieprzepuszczalność, są więc bardzo skuteczną ochroną. Są jednak dość drogie, zwłaszcza wykonane na wymiar - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są trwałe, nie blakną od światła i dobrze się prezentują.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.


Jak kosztowne są rolety?

Rolety nie są zbyt tanie, łatwiej i taniej można zmienić kolor ścian, niż kupić nowe rolety. Z tego powodu trzeba dobrze przemyśleć ich kolor, ja doradzać wybrać coś neutralnego, w dość stonowanych odcieniach. Dobre będą wszystkie odcienie szarości, biel, delikatne beże, ewentualnie jasne brązy. Intensywne kolory wymagają dopasowania do nich wystroju całego pomieszczenia, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest typ mocowania, jednak większość modeli jest uniwersalna - można je założyć na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj montuje się rolety do ramy okna, jednak takie rozwiązanie ma również wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).


Sposób na zasłanianie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.


Definicja rolet

Roleta - zasłona zwijana montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku nad otworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja budowlana zewnętrzna.

Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne i możliwości kompozycyjne jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roleta


Rolety czy żaluzje?

Co wybrać - rolety, czy żaluzje? Wiadomo, że zasłonięcie okna bywa koniecznością - nikt nie jest fanem intensywnego słońca padającego na ekran telewizora, czy też wścibskiego wzroku sąsiadów. Z tego powodu większość z nas rolety, lub żaluzje w oknach posiada.

Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem nie jest taki oczywisty. Kiedyś żaluzje były znacznie popularniejsze, ale rolet jeszcze w naszych sklepach zwyczajnie nie było. Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą mieć różne kolory. Dużą różnicą jest jednak materiał, z którego są zrobione. Żaluzje mogą być drewniane, aluminiowe, lub plastikowe. Rolety są zawsze tekstylne, mają tez różny stopień przepuszczania światła.© 2019 http://starwars.legnica.pl/