W jaki sposób zorganizować swoje życie zawodowe
Niestety, ale w dzisiejszych czasach sytuacja na rynku pracy nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Znaczna część społeczeństwa ma spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, przynoszącej satysfakcję pracy. Jesteśmy zmuszeni do długotrwałego poszukiwania zatrudnienia w wymarzonej branży. Niewątpliwie, są takie stanowiska pracy, na które wciąż odnotowuje się deficyt potencjalnych kandydatów. Przykładem są operatorzy obrabiarek CNC. Statystyki pokazują, że branża produkcyjna stale się rozwija, wciąż powstają zupełnie nowe zakłady produkcyjne, w których poszukuje się operatorów rozmaitych obrabiarek. Warto pomyśleć o zdobyciu umiejętności oraz kompetencji właśnie w tym zakresie.
Maszyny CNC a tempo obróbki
Myśląc o frezarkach CNC, rzadko kiedy zastanawiamy się ile czasu zajmuje im obróbka danego elementu. Wiemy że trwa to niezbyt długo, ale najważniejszym aspektem zawsze jest możliwość wytwarzania różnorodnych obiektów.
Gdy skupimy się jednak na czasie obróbki, dostrzegamy że i w tym zakresie maszyny te są dość intrygujące. Prostu element można na nich uzyskać już w około 30 minut! Jest to o tyle rewolucyjne, że jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę przemysłu i ilość potrzebnych elementów do wytworzenia chociażby jednej serii danego produktu, to nawet pół minuty zyskane na jednym obiekcie ma znaczenie. Oczywiście w dalszym ciągu dużo materiału jest niewykorzystana (strugi), więc dedykowane linie produkcyjne dalej mają pewną przewagę w tej kwestii. Jednak jest ona coraz mniejsza, co może w przyszłości oznaczać dużą optymalizację produkcji na skalę masową.
Komputerowe sterowanie urządzeń - CNC
Jak rozwinąć skrót CNC? Wikipedia udziela nam potrzebnych informacji:
Computerized Numerical Control, CNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) ? układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.
Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarki, tokarki, elektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.
Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).
Programy i sterowniki CNC nadzorują pracę maszyny, komunikując się przy tym z operatorem (użytkownikiem) za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Interfejs ten, we współczesnych wykonaniach najczęściej graficzny, pozwala na wczytywanie, edycję i wykonywanie programów obróbki (G code), wprowadzanie informacji korekcyjnych narzędzi, przesuwanie układu współrzędnych (tzw. bazowanie osi), zmianę parametrów obróbki oraz śledzenie postępów programu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control